Strona główna
Ogród
Tutaj jesteś
Ogród

Jak wyznaczyć ścieżki i miejsce na rabaty kwiatowe w ogrodzie?

Data publikacji 3 sierpnia, 2020

Przydomowy ogród to zarówno wizytówka właściciela nieruchomości, jak i miejsce, w którym może wypoczywać po ciężkim dniu pracy. Urządzając tego typu przestrzeń, warto podzielić ją na strefy funkcjonalne, w czym niezwykle pomocne są obrzeża ogrodowe. W sprzedaży znajdziemy ich drewniane, plastikowe, a nawet kamienne wersje. Które z nich są najlepsze? Jakie są ich zalety i kiedy zdecydować się na ich montaż?

Rodzaje obrzeży do ogrodu

Najpopularniejszą i jednocześnie stosunkową tanią wersją tego popularnego elementu drobnej architektury ogrodowej są drewniane mini palisady. Zwykle wykorzystuje się je do oddzielenia trawnika od rabat kwiatowych czy stref dedykowanych krzewom liściastym lub iglakom. Niekiedy używa się ich również jako elementu dekorującego do wyznaczania zasięgu ścieżek czy obramowania trawników. Drewniane obrzeża ogrodowe zwykle mają formę kołków lub listewek połączonych ze sobą drutem, co ułatwia ich formowanie i wyznaczanie przy ich pomocy dowolnego rodzaju linii. Tańszą i trwalszą, ale mniej estetyczną alternatywą dla palisad drewnianych są obrzeża plastikowe. Najczęściej używa się ich do odcinania trawników i wyznaczania krawędzi ścieżek. W sprzedaży znajdziemy również kamienne wersje obrzeży ogrodowych, najczęściej występujące w formie granitowych łupek lub kostek, obrzeża betonowe, a nawet metalowe.

Obramowanie trawnika

Do wyznaczania granic trawników wykorzystuje się różne rodzaje obrzeży ogrodowych. Najpopularniejszą ich wersją są wspomniane już wcześniej drewniane mini palisady. Ich zaletą jest niska cena i atrakcyjny wygląd, a wadą mała trwałość. Do obramowania trawnika, zwłaszcza przy wykonywaniu schodków i stopni, najlepsze są obramowania kamienne, ewentualnie betonowe. Gdy zależy nam na odcięciu linii pomiędzy trawnikiem i ścieżką, optymalnym wyborem są obrzeża ogrodowe plastikowe i metalowe. W tym przypadku warto wybrać taką ich wersję, którą niemal w całości można ukryć pod powierzchnią gruntu. Wąski pasek odetnie trawnik, ale jego górna krawędź zostanie szybko zakryta źdźbłami trawy. Plastik jest odporny na wilgoć, dlatego nadaje się do tego celu najlepiej.

Jeśli szukasz sposobu na atrakcyjne wydzielenie stref funkcjonalnych ogrodu, wyznaczenie ścieżek i rabat kwiatowych, dostępne w sprzedaży obrzeża ogrodowe w znaczący sposób Ci to ułatwią. Możesz sięgnąć po ich tanie, plastikowe lub drewniane wersje. Ewentualnie zamówić dekoracyjne, ale nieco trudniejsze do ułożenia kamienie lub betonowe elementy, które z powodzeniem można wykorzystać do układania stopni, a nawet budowy niewielkich schodków.

admin

Nasz zespół ekspertów zapewnia czytelnikom kompleksowe spojrzenie na świat budownictwa i nieruchomości, pomagając im podejmować świadome decyzje i osiągać sukcesy w dziedzinie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?