Kupno mieszkania – na co uważać?
Data publikacji 8 kwietnia, 2019
Gdy chcemy kupić mieszkanie, pojawia się wiele pytań, na które musimy znać odpowiedzi by trafić na odwodnienie dla nas mieszkanie. Kupno mieszkania z całą pewnością nie jest czynnościowa łatwą i bezproblemową. Każdy zakup, niezależnie od tego czy kupujemy samochód, mieszkanie czy telewizor jest zakupem za gotówkę. Toteż warto więc wiedzieć na co zwracać uwagę w takich sytuacjach. Zakup swojego „M” to proces, toteż już na początkowym etapie warto znać to i owo. I wiedzieć, jak wygląda kupno mieszkania – na co uważać?
Kupno mieszkania – na co uważać?
Jest to bardzo ważne pytanie i co warto wówczas wiedzieć. Na co zwracać baczną uwagę przy jego kupnie? Jakie zadawać pytania sprzedającemu? Jakie prawne zobowiązania związane są z zakupem mieszkania, a także jak mądrze dobrać umowę kupna mieszkania? Te odpowiedni są wymagające by cieszyć się z własnego mieszkania i bezproblemowo mieszkać w nowym lokum. Chociażby dlatego, że wyważone przemyślenie tej decyzji to spora oszczędność. Można dzięki temu zyskać sporo czasu. Ale też nierzadko pieniędzy, a zwłaszcza nerwów.
Na rynku mieszkań ofert do wyboru sprzedawanych mieszkań jest mnóstwo, a teraz rynek wygląda tak, że nieruchomości nie znajdują nowych nabywców od tak. Jest to szansa dla chcących kupić tanie i ładnie urządzone mieszkanie po niewielkim koszcie. Gruntowne odrobienie pracy domowej w tym aspekcie da nam czas na zapoznanie się z ofertami na rynku oraz ich analizą, a także wybranie rozsądnej propozycji. Niezależnie od tego czy mamy na uwadze kupno mieszkania z rynku wtórnego czy chodzi nam o rynek pierwotny warto znać te aspekty.
Określ swoje preferencje
Wymagane jest by wiedzieć już na początku jak tak naprawdę dużego mieszkania oczekujemy? Jaka powinna być wystarczają powierzchnia i ile pomieszczeń? Kupno mieszkania to zmienna sytuacja zarówno obecnie jak i w szerszej perspektywie i przyda się tu myślenie przyszłościowe. Jakie środki mamy obecnie do dyspozycji na kupno mieszkania? To kluczowy aspekt i warto tutaj mieć na uwadze własne odłożone finanse. A także potencjalne finansowanie ze źródeł kredytowych. Najkorzystniej jest spotkać się z osobą, która przedstawi konkretne propozycje oraz oferty w związku z możliwym finansowaniem sprzedaży nieruchomości np. w oparciu o własną zdolność kredytową.
Od tego punktu i określenia konkretnej kwoty, będzie zależał poziom mieszkania, na jaki sobie można pozwolić, co wyeliminuje większość ofert mieszkań, na które nie mamy możliwości ich spłaty. Kolejne ważne pytanie to czy wiążemy z kupnem mieszkania koszty przekraczające budżet to koszty wynikające z samego faktu przejęcia mieszkania jak notariusz, podatki, prowizje dla pośredników, czy opłaty sądowe itp. To istotne gdy nagle zabraknie nam pieniędzy, a mogliśmy wcześniej być na taką sytuację zawczasu przygotowani.