Strona główna
Nieruchomości
Tutaj jesteś
Nieruchomości Stan deweloperski

Stan deweloperski – co to znaczy?

Data publikacji 26 maja, 2024


Zakup domu lub mieszkania to poważna, długofalowa inwestycja, dlatego warto zapoznać się ze wszystkimi prawnymi regulacjami, by uniknąć późniejszych kłopotów. Jednym z terminów, które stosowane są w ogłoszeniach ofertowych jest “stan deweloperski”. Co kryje się pod tym pojęciem?

Stan deweloperski – co warto wiedzieć?

Na samym wstępie należy zaznaczyć, że termin “stan deweloperski” nie mieści się w sztywnych ramach definicyjnych. Wszystko zależy tak naprawdę od zapisów umowy z wykonawcą. Istnieją jednak pewne cechy, które pozwalają na zrozumienie zakresu tego pojęcia. Stan deweloperski to obiekt, nienadający się do natychmiastowego zamieszkania. 

Takie budynki mają tzw. szkielet, dlatego można je wystawić na sprzedaż. Choć stan deweloperski kojarzony jest głównie z domami i mieszkaniami, stosuje się go także w odniesieniu do lokali przemysłowych i usługowych” — twierdzi kierownik budowy z firmy  Logishouse, której głównym obszarem działalności jest budowa domów w Katowicach

Stan deweloperski domu albo mieszkania

Nabywca może zgodzić się na zakup nieruchomości, jeśli posiada ona wykończony dach, podłączoną instalację, szkielet tarasu, izolację, ścianki działowe, podjazd oraz założone zostały drzwi i okna. Innymi słowy, budynek musi nadawać się do podjęcia prac wykończeniowych. Warto pamiętać, że stan deweloperski nie oznacza finalizacji inwestycji dewelopera. Mieszkanie może trafić do sprzedaży przed zakończeniem robót drogowych, posadzeniem zieleni oraz utylizacją odpadów budowlanych. 

Odbiór domu w stanie deweloperskim

Brak odgórnych ustaleń pozwala na manewrowanie pracami, które muszą zostać zrealizowane, by surowy budynek mógł zostać sprzedany. Kluczowe jest zatem dokładne określenie tych wymogów w umowie deweloperskiej. Weryfikacja wcześniej przyjętych ustaleń odbywa się w trakcie odbioru technicznego mieszkania albo domu. Dzięki niemu można przeanalizować, czy wszystkie zobowiązania zostały odpowiednio zrealizowane, a lokal nadaje się do prac wykończeniowych. W przypadku wszelkich zastrzeżeń należy zgłosić się do dewelopera, który musi je uwzględnić w terminie do 30 dni.

Stan deweloperski domu a mieszkania

Mieszkanie jako część większego obiektu musi spełnić więcej wymogów, by można je było określić jako „stan deweloperski”. Z domem jednorodzinnym sprawa wygląda nieco inaczej. Może on trafić rynek pomimo braku kanalizacji, instalacji gazowej, centralnego ogrzewania oraz wody (innej niż ze studni).

Stan surowy a deweloperski

Stan deweloperski bardzo często stosowany jest zamiennie z terminem “stan surowy”. Między tymi pojęciami istnieją jednak pewne różnice. Stan surowy dzieli się na otwarty i zamknięty. W pierwszym przypadku budynek posiada wymurowane ściany nośne, kominy, strop, schody, więźbę oraz pokrycie dachu. Pozbawiony jest natomiast drzwi, okien i ścianek działowych. Stan surowy zamknięty to faza budowy, która została przerwana po wykończeniu całej konstrukcji nośnej, dachu, stropu, tarasu, okien, a także drzwi. Nie podjęto natomiast żadnych prac wykończeniowych, wpływających na ostateczną estetykę pomieszczeń. Budynek w stanie surowym zamkniętym powinien mieć również skuteczne zabezpieczenia przed działaniem czynników atmosferycznych.

Jak rozróżnić poszczególne fazy budowy?

Każdy dom, mieszkanie lub inna nieruchomość użytkowa budowana jest etapami, dlatego rozróżnia się trzy, podstawowe etapy:

  • surowy

  • deweloperski,

  • pod klucz.

W pierwszym przypadku stan surowy otwarty poprzedza zamknięty. Bardzo często spotkać się można z pojęciem „deweloperski podwyższony”. Co oznacza? Stan deweloperski podwyższony to podstawowe wykończenie nieruchomości. Nie jest to jednak jednoznaczne z „mieszkaniem pod klucz”, które można użytkować bezpośrednio po zakupie. Podobnie jak w innych przypadkach, stan deweloperski podwyższony nie ma jednoznacznej definicji. Wszystko zależy zatem od ustaleń z wykonawcą obiektu.

Artykuł sponsorowany

admin

Nasz zespół ekspertów zapewnia czytelnikom kompleksowe spojrzenie na świat budownictwa i nieruchomości, pomagając im podejmować świadome decyzje i osiągać sukcesy w dziedzinie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?