Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś
Budownictwo Budowanie na terenach zalewowych

Budowanie na terenach zalewowych

Data publikacji 27 maja, 2019


W naszym kraju pomimo całkiem atrakcyjnego położenia geograficznego również zdarzały się klęski żywiołowe. Były to głównie powodzie, które raz na kilka lat nawiedzały i nawiedzają tereny zalewowe. Mimo to działki budowlane na terenach zalewowych były sprzedawane po atrakcyjnych cenach. Zachęcało to nabywców, którzy zapominając o ryzyku kupowali takie tereny i budowali tam domy. W tym artykule omówimy więc, z jakim ryzykiem związane jest budowanie na terenach zalewowych.

Budowanie na terenach zalewowych – ramy prawne

Budowanie na terenach zalewowychMiejscami określonymi jako tereny zalewowe ustawowo określamy te położone w dolinach rzecznych oraz terasach zalewowych. Również okolice jezior i potoków narażone są na zalanie. Dawniej masowo budowano tam domy i gospodarstwa ze względu na niską cenę takich gruntów co kończyło się potem katastrofą i utratą dobytku wielu ludzi. Wraz z wejściem w życie ustawy Prawo wodne 1 stycznia 2018 r., którą uchwalono w lipcu 2017 r. całkowicie zabroniono budowania na terenach zalewowych domów mieszkalnych. Ma to uchronić potencjalnych użytkowników przed katastrofa a państwo przed koniecznością prowadzenia kosztownych akcji ratunkowych i wypłat odszkodowań.

Świadomość

Najważniejsza przy inwestowaniu jest świadomość. Kupując grunt nie powinna mylić nas niska cena. Zawsze warto dokładnie sprawdzić czy działka, którą chcemy kupić nie znajduje się na terenach zalewowych. Jeśli tak jest znacznie ograniczy to możliwości inwestowania na niej. Jak więc sprawdzić czy potencjalna działka znajduje się w strefie zalewowej? Przede wszystkim należy sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego danej okolicy. Przeglądanie MPZP to podstawowa procedura, której powinniśmy dokonać planując zakup a następnie zabudowę działki lub przebudowę budynku już istniejącego. Wyraźnie zaznaczono na tym dokumencie strefy zalewowe, na których absolutnie nie wolno prowadzić żadnej działalności budowlanej. Zdarza się, iż niektóre gminy czy obszary nie posiadają MPZP. W takich wypadkach aby można było zabudować działkę konieczne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy zwanej przez planistów popularnie Wuzetką. Gdy teren jest zagrożony powodzią, taka decyzja nie zostanie wydana dlatego zawsze przed zakupem gruntu warto wybrać się do miejscowego urzędu i zapytać o dokumentację obszaru.

Sprawdź to sam

Istnieje też możliwość samodzielnego sprawdzenia czy dany teren jest położony w strefie zalewowej. Warto skorzystać w tym celu z Raportu o Terenie OnGeo.pl, który wygenerowany pokazuje nam potencjalne zagrożenia terenu. Znajdziemy tam informacje nie tylko o możliwym zalewaniu terenu, ale też o strefie oddziaływania lotnisk, przebiegu linii energetycznych, zanieczyszczeniu powietrza oraz zagrożenia osuwaniem się gruntu.

admin

Nasz zespół ekspertów zapewnia czytelnikom kompleksowe spojrzenie na świat budownictwa i nieruchomości, pomagając im podejmować świadome decyzje i osiągać sukcesy w dziedzinie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?