Home Budownictwo Kawalerka czy dwa pokoje – co wybrać?

Kawalerka czy dwa pokoje – co wybrać?

by Redakcja MetCon
Kawalerka czy dwa pokoje

Mieszkania o małym metrażu między 35 a 50 metrów kwadratowych to najpopularniejsze na rynku. Głównym powodem dużego zainteresowania małymi mieszkaniami jest ich cena. Duże znaczenie dla popularności takich metraży ma również prowadzony styl oraz przeznaczenie mieszkania. Kawalerki czy mieszkania dwupokojowe łatwiej jest wynająć, czy później sprzedać. Pytaniem otwartym pozostaje jednak co lepiej wybrać garsonierę czy M2?

Małe, ale własne – skąd się wzięła popularność małych mieszkań?

W odróżnieniu od mieszkańców zachodniej Europy Polacy wolą kupić niż wynajmować mieszkanie. Wielu z naszych rodaków kieruje się dewizą „małe, ale własne” i kupuje niewielkie mieszkania. Lokale do 50 m2 głównie wybierają osoby młode – single lub małżeństwa z niewielkim stażem, które marzą o usamodzielnieniu i własnych czterech kątach. Ze względu na zwykle małe oszczędności i niewielkie zarobki idealnym rozwiązaniem dla nich jest mały lokal mieszkalny. Jest on znacznie tańszy niż wielkopowierzchniowy apartament zarówno pod względem ceny zakupu, jak i późniejszego utrzymania mieszkania.

Kawalerka czy M2 – metraż ma znaczenie

Małe mieszkania oferowane przez deweloperów to przede wszystkim kawalerki. Ich metraż zaczyna się już od 18 metrów. Niewiele więcej liczą sobie najmniejsze mieszkania dwupokojowe. W Krakowie czy Warszawie dwa pokoje ulokowane są nawet na powierzchni 35m2. Większość z tych mieszkań proponuje układ: salon z otwartą kuchnią plus sypialnia i łazienka. Niekiedy powierzchnia mieszkania niejako powiększona jest o balkon, taras lub ogród – z takim rozwiązaniem spotkać można się przede wszystkim w nowym budownictwie.

Kawalerka czy mieszkanie dwupokojowe – co wybrać?

Zakup kawalerki to idealna opcja dla singla – szczególnie tego, który większą część swojego czasu spędza w pracy czy na spotkaniach towarzyskich. Otwarta przestrzeń w formie jednego pokoju zapewni mu wszelkie potrzebne wygody. Szukając ustawnej kawalerki, warto rozejrzeć się za tymi w kamienicach (dysponują one zazwyczaj większym metrażem) lub tymi z rynku pierwotnego. Te ostatnie pochwalić mogą się korzystnym układem oraz praktycznymi rozwiązaniami. Dzięki nim wygodnie można żyć na metrażu nieprzekraczającym 30m2.

Na zamieszkanie w funkcjonalnej kawalerce często decydują się też pary. Trzeba jednak zaznaczyć, że zdecydowanie wygodniej będzie im się mieszkać w mieszkaniu dwupokojowym. Umożliwi ono komfortowe zaaranżowanie przestrzeni, poprzez podzielenie jej na część dzienną i nocną. Ułatwi to wspólne życie na niewielkiej ilości metrów kwadratowych i wyeliminuje ewentualne napięcia i spory np. co do godziny snu lub rodzaju słuchanej muzyki.

Mieszkanie dwupokojowe to też lepszy wybór, jeśli szuka się lokum dla rodziny. Dodatkowa, oddzielna sypialnia staje się pokojem dziecka, natomiast salon pełni rolę sypialni rodziców, a zarazem pomieszczenia reprezentacyjnego. W kawalerkach taki podział jest niemożliwy i wszyscy muszą mieszkać na otwartej przestrzeni, a to może budzić dyskomfort.

Kawalerka czy dwa pokoje – jakie mieszkanie lepsze pod inwestycje?

Kawalerki i mieszkania dwupokojowe, to też lokale często wybierane przez inwestorów. Wynika to przede wszystkim z tego, że lokale o metrażu do 50m2 łatwiej wynająć. Zainteresowani są nimi zarówno studenci, jak i młode pary, rodziny z dziećmi czy single potrzebujący większej przestrzeni życiowej. Specjaliści od rynku nieruchomości są zgodni co do tego, że lepszą inwestycją jest mieszkanie dwupokojowe. Daje ono większe możliwości i zapewnia większe zyski. Kawalerki, choć popularne dużo trudniej jest wynająć, a przynajmniej w takiej cenie, aby pokryły koszt kredytu. Wynika to z tego, że w większych miastach często cena najmu kawalerki jest zbliżona do tej mieszkania dwupokojowego, a funkcjonalność garsoniery jest oceniana o wiele niżej.

Sprawdź oferty nowych mieszkań na Odolanach: https://rynekpierwotny.pl/s/nowe-mieszkania-warszawa-odolany

0 comment

Zobacz także

Zostaw komentarz