Home Budownictwo Zalety domu parterowego

Zalety domu parterowego

by Redakcja MetCon
Zalety domu parterowego

Wiele osób mieszkających w mieście marzy o posiadaniu domu poza miastem, który byłby ich azylem na resztę życia. Miejscem, do którego można udać się na weekend lub urlop. A z czasem zamieszkać na stałe. Tak samo, jak wiele młodych małżeństw marzy o posiadaniu własnego domu, który mogliby zaaranżować według własnych upodobań. I nie byliby zależni od rodziców, u których mieszkają kontem, czy od osoby, od której wynajmują mieszkanie. Przychodzi wreszcie upragniony moment kiedy rozpoczyna się planowanie budowy wymarzonego domu. Zazwyczaj na wstępie przyszli mieszkańcy domu są zdezorientowani i nie wiedzą, jaki projekt domu wybrać ? Ma to być dom piętrowy, czy może jednak dom parterowy. Zarówno jeden, jak i drugi ma swoje plusy i minusy.

Dom piętrowy – czy warto?

Dom piętrowy jest przestronny i wygodny w użytkowaniu. Lecz wymaga dużych nakładów pieniężnych na pobudowanie go i na prace wykończeniowe wewnątrz budynku, oraz na ogrzanie go podczas zimy. Ze względu na duży metraż jest także pracochłonny, gdy chce się utrzymać go w nienagannej czystości. Ponadto barierą są schody, które trzeba nieustannie pokonywać. Dla osób młodych i sprawnych nie są one problemem. Lecz wraz z latami i wzmagającymi się z każdym rokiem dolegliwościami schody z roku na rok stają się coraz bardziej uciążliwe. Wobec czego może warto rozważyć niski dom i dostrzec zalety domu parterowego.

Zalety domu parterowego

Zalety domu parterowegoA zalet tych jest rzeczywiście sporo. Pierwsza z nich jest taka, że budowa i wykończenie domu parterowego będzie niemalże o połowę tańsze niż domu piętrowego. Poza tym dom parterowy wymaga mniejszych kosztów na ogrzanie go podczas miesięcy zimowych. Nieważne, jaki to będzie rodzaj ogrzewania, lecz na pewno będzie niższy niż w domu piętrowym. Utrzymanie porządku w domu parterowym jest też o wiele łatwiejsze niż w dużym domu, gdyż jest o połowę mniejszy metraż. Poza tym dom parterowy daje możliwość zaoszczędzenia nóg, bo nie wymaga ciągłego chodzenia po schodach. Wielu ludzi buduje domy piętrowe ze względu na dużą rodzinę, a głównie na dorastające dzieci.

Rodzice mają nadzieję, że któreś z dzieci pozostanie w domu i dlatego potrzebny jest duży piętrowy dom. Czasem tak się zdarza, lecz najczęściej dziś jest tak, że dorosłe dzieci szukają własnego miejsca do życia na ziemi i wyprowadzają się z domu rodzinnego. Swoje miejsce do życia znajdują w dużym mieście, albo nawet za granicą. I wówczas duży dom piętrowy pozostaje na głowie rodziców, którzy są już w średnim wieku. I niebawem przyjdzie wiek starszy, a wraz z nim mniej sił na dopieszczanie domu, czyli na sprzątanie, wietrzenie, odświeżanie, itd. Reasumując trzeba uczulić młodych ludzi na to, aby przed rozpoczęciem budowy domu nie postępowali pochopnie, lecz dokładnie wszystko przeanalizowali.

0 comment

Zobacz także

Zostaw komentarz