Home Ogród Jak dbać o trawnik?

Jak dbać o trawnik?

by Redakcja MetCon
Jak dbać o trawnik?

Gdy na niebie pojawia się pierwsze słońce i grzeje coraz mocniej, a podczas nocnej pory odczuwalna temperatura powietrza stale znajduje się powyżej zera oznaczać to może, że dla naszego trawnika zimowy okres spoczynku właśnie się skończył. Gdy w kalendarzu lato nieubłaganie pojawia się wielkimi krokami. Jest to też okres dla nas by przyjrzeć się nieco bliżej naszemu trawnikowi i sprawdzić, w jakiej kondycji go zastaniemy po solidnej zimowej drzemce. W ten sposób pojawia się pierwszy w roku okres by zająć się naszym trawnikiem i przyjrzeć się bliżej jego pielęgnacji. Jak dbać o trawnik?

Jak dbać o trawnik?

Jak dbać o trawnik?Świeże i zielone trawniki oraz zielone pędy trawy wystają coraz bardziej i rosną w domagając się naszej uwagi podczas pierwszego w sezonie koszenia. Ten znany nam system korzeniowy wymaga wówczas sporej ilości dostarczanej mu wody. Ale tez bogatych jakościowo substancji odżywczych i powietrza. Co zmusza nas do tego, by był regularnie koszony. Tym samym warto wiedzieć, jak dbać o trawnik, by miał wystarczajcie ilości składników odżywczych. Kluczowe jest tutaj zachowanie odpowiedniego balansu w dbaniu o trawnik. Jego pielęgnacja wiąże się z poświeceniem szczególnej uwagi. Tylko po to byśmy na koniec mogli cieszyć się jego intensywną zielenią przez cały sezon.

Koszenie trawy

Koszenie odbywa się z reguły w czasie gdy nie rozpocznie się jeszcze okres wegetacji samych roślin w ogrodzie, z reguły w terminie marca. A w tym czasie należy pamiętać by nasz trawnik dosyć dokładnie wygrabić. Dzięki temu zyskamy pewność, że pozbywamy się nie tylko filcu z powierzchni trawnika będących pozostałością po starych i obumarłych źdźbłach traw. A także pozostałych fragmentów jak liście mchu czy pozostałości po spadających z zewnątrz otaczających nasz trawnik drzew oraz krzewów. Pozostały filc jest szkodliwy gdyż w procesie dbania o trawnik utrudnia przepływ powietrza i jego dostanie się do powierzchni gleby. Skutkuje to tym, że do korzeni roślin nie jest dostarczana wystarczają ilość powietrza. I na jej powierzchni osadza się wilgoć.

Ten proces to główny czynnik, który sprzyja rozwojowi namnożenia rozmaitych chorób co z pewnością działa negatywnie na stan trawnika, a także pogarsza jego kondycje. By zadbać odpowiednio o trawnik należy pamiętać tę czynność przeprowadzić bardzo skutecznie. Ale też starannie i ostrożnie, uważając by nie ingerować w darń i jej nie uszkodzić. Kiedy dostrzeżemy filc, którego nie sposób pozbyć się z trawnika, a garbienie nie pomaga, warto przeprowadzić wertykulację albo konieczną areację. W tej sytuacji pierwsze koszenie koniecznie jest przeprowadzić na wiosnę. Pierwsze powstałe źdźbła wymagają skrócenia. Lepiej także pamiętać o ostrzeniu kosiarki. Do maksymalnie 1/3 wysokości trawy ścinanie nie spowoduje jej zepsucia.

0 comment

Zobacz także

Zostaw komentarz