Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom oświetlenie ewakuacyjne

Jak zadbać o oświetlenie ewakuacyjne w budynku?

Data publikacji 2 października, 2022


Aby ewakuacja z budynku w razie zagrożenia odbyła się sprawnie, konieczne jest wykonanie w nim odpowiedniej instalacji oświetlenia ewakuacyjnego.

W sytuacjach zagrożenia prawidłowe oświetlenie ma często kluczowe znaczenie. Właśnie dlatego w wielu budynkach należy montować oświetlenie ewakuacyjne, które pozwala znajdującym się w nich osobom na ich sprawne opuszczenie. Czym dokładnie jest ten typ oświetlenia? Kiedy trzeba go zamontować? Jak go wykonać?

Czym jest oświetlenie ewakuacyjne?

Termin jak oświetlenie ewakuacyjne odnosi się do typu oświetleni awaryjnego, które uruchamiane jest w sytuacji, gdy pojawia się zagrożenie oraz dochodzi do utraty głównego źródła zasilania w budynku.

Głównym zadaniem oświetlenia ewakuacyjnego jest sprawne przeprowadzenie ewakuacji i zapobieganie wybuchom paniki wśród ludzi, do których może dojść w sytuacji, gdy przestrzeń nie będzie odpowiednio oświetlona. Pozwala ono również na poprowadzenie osób w budynku do wyjścia ewakuacyjnego, aby ewakuacja mogła nastąpić wtedy jak najszybciej.

Kiedy konieczne jest zamontowanie oświetlenia ewakuacyjnego?

O sytuacjach, gdy konieczne jest oświetlenie ewakuacyjne w budynku, decydują przepisy praw, a dokładnie jest to Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z 12.04.2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.

Przepisy określają, że zamontowanie oświetlenia awaryjnego jest niezbędne w tych budynkach, w których ważne jest przeprowadzenie szybkiej ewakuacji nawet większej liczby osób. Dotyczy to między innymi obiektów jak kina, teatry, biurowce, zakłady produkcyjne, magazyny, budynki użyteczności publicznej oraz większe budynki wielorodzinne.

Nie ma konieczności montowania oświetlenia tego typu w domach jednorodzinnych.

Rodzaje oświetlenia ewakuacyjnego

Do kategorii jak oświetlenie ewakuacyjne można zaliczyć różne rodzaje oświetlenia, co przekłada się również na jego zastosowanie oraz wygląd.

Najczęściej oświetlenie ewakuacyjne (https://awex.eu/kategorie/oswietlenie-awaryjne/systemy-centralnego-zasilania) dzielone jest na trzy główne kategorie pod względem miejsca jego montażu. Wyróżnia się przede wszystkim oświetlenie:

  • drogi ewakuacyjnej
  • strefy otwartej
  • strefy wysokiego ryzyka

Do przygotowania oświetlenia konieczne będzie dobranie odpowiednich produktów. Najczęściej tego typu oświetlenie ma formę opraw montowanych na ścianach oraz na sufitach. Mogą być one również dodatkowo uzupełnione o znaki pozwalające na skierowanie ewakuowanych osób w określonym kierunku oraz oznakowanie wyjść ewakuacyjnych.

Jak wykonać oświetlenie ewakuacyjne w budynku?

Przygotowanie instalacji obejmującej oświetlenie ewakuacyjne będzie wymagało posiadania odpowiedniej wiedzy w dziedzinie dostępnych wariantów oświetlenia oraz ich rozmieszczenia i montażu. 

Właśnie dlatego w takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem będzie skorzystanie z pomocy firmy, która specjalizuje się w przygotowaniu tego typu instalacji. Wówczas jej pracownicy mogą ocenić, czy oświetlenie ewakuacyjne jest konieczne, dobiorą jego odpowiedni rodzaj i wykonają montaż, aby wszystko odbywało się zgodnie z przepisami.

admin

Nasz zespół ekspertów zapewnia czytelnikom kompleksowe spojrzenie na świat budownictwa i nieruchomości, pomagając im podejmować świadome decyzje i osiągać sukcesy w dziedzinie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?