Home Dom Ogrzewanie elektryczne na podczerwień

Ogrzewanie elektryczne na podczerwień

by Redakcja MetCon
Ogrzewanie elektryczne na podczerwień

Wybór odpowiedniego systemu ogrzewania do domu, czy też mieszkania będzie miało niebagatelne znacznie nie tylko dla komfortu termicznego, ale również dla naszej kieszenie. Odpowiednie wypośrodkowanie między ceną a jakością w tym wypadku może być niezwykle trudne, zwłaszcza dla kogoś kto nie dysponuje specjalistyczną wiedzą w tym zakresie. W tym artykule postaramy się przybliżyć ci nieco dosyć mało popularne rozwiązanie jakim jest ogrzewanie elektryczne na podczerwień. Wydawać by się mogło, że ogrzewanie elektryczne jest drogie. Jednak przy umiejętnym nim sterowaniu rachunki nie muszą być wcale horrendalnie wysokie. Na czym jednak polega ten rodzaj ogrzewania? Czym jest podczerwień i w jaki sposób zapewnia komfort termiczny w pomieszczeniu?

Ogrzewanie elektryczne na podczerwień

Ogrzewanie elektryczne na podczerwieńNa czym polega ogrzewanie elektryczne na podczerwień? Przede wszystkim musisz wiedzieć, że jest to ogrzewanie elektryczne. Czyli energia jest czerpana bezpośrednio z prądu. Nie mamy w tym wypadku do czynienia z tradycyjnymi grzejnikami, lecz z panelami grzewczymi. Wizualnie wyglądają zupełnie inaczej niż grzejniki jakie znamy. Bardziej przypominają płaski telewizor niż grzejnik. Taki panel emituje światło podczerwone, które ociepla przedmioty i ściany pomieszczenia. A także osoby znajdujące się w pomieszczaniu. Jest to zasadnicza różnica w porównaniu do ogrzewania tradycyjnego, które nagrzewa powietrze. Dzięki temu możemy szybko uzyskać odpowiedni komfort termiczny przebywając w pomieszczeniu ogrzewanymi poprzez panele na podczerwień. Co również ważne – takie ogrzewanie wywiera bardzo pozytywny wpływ na organizm człowieka. Naukowcy udowodnili bowiem właściwości lecznicze fali podczerwonej na różnego rodzaju schorzenia. Ten rodzaj ogrzewania jest również najodpowiedniejszy dla alergików. Nie dochodzi bowiem tutaj do unoszenia kurzu w powietrzu jak to się dzieje przy standardowych grzejnikach, czy też kaloryferach.

Koszt montażu ogrzewania na podczerwień

Ile kosztuje zastosowanie tego rodzaju ogrzewania w mieszkaniu? Wszystko zależy od paru czynników – wysokości i powierzchni mieszkania, stanu stolarki okiennej, czy też stanu ocieplenia ścian. Na tej podstawie bowiem specjaliści obliczają moc urządzeń, które będzie trzeba zainstalować w mieszkaniu. A tutaj rozrzut jest spory, bowiem panele mogą mieć moc 550W, 750W, czy też 900W. Jednak wydaj się, że całkiem spore mieszkanie w okolicach 70 m2 można ogrzać instalacją kosztującą około 7000 zł. Do tego cena montażu i powinniśmy się zmieścić w kosztach do 9000 zł. Jeśli chodzi o koszty eksploatacji to tutaj dużo zależy od sposobu w jaki będziemy ogrzewać mieszkania, oraz od ceny prądu.

Jak zainstalować panele na podczerwień

Panele nie mogą być zakrywane meblami, ani też żadnymi dekoracjami. Najbardziej optymalnym rozwiązaniem jest powieszenie ich na suficie. Jeśli jednak taka opcja nie wchodzi w grę, panele wieszamy na ścianie na wysokości 2/3 całej jej długości.

0 comment

Zobacz także

Zostaw komentarz