Strona główna
Dom
Tutaj jesteś
Dom

Zabezpieczanie schodów drewnianych

Data publikacji 22 lipca, 2021

Schody drewniane to ozdoba każdego domu. Piękne, dębowe stopnie prowadzą gustownie na piętro, przywodząc na myśl dawne rezydencje możnowładców. Każdy chciałby móc pochwalić się takim nabytkiem, tym bardziej gdy pokrywa go enigmatyczny uszlachetniający woal czasu. Nie wielu jednak zdaje sobie sprawę z faktu, ile niebezpieczeństw grozi takim schodom. Uszkodzenia mechaniczne to najmniejsze z nich. Elementy drewniane narażone są na ataki pleśni, zdzieranie od użytkowania i szkodniki. Co wiec robić, aby ozdoba domu nie stała się z czasem tykającą bombą, która zrobi komuś krzywdę? Zainwestować w środki ochrony drewna.

Nie tylko lakierowanie, czyli o chemii słów kilka

Schody drewniane posiadają kilka godnych wyeksponowania atutów. Pierwszym będzie ewidentnie konstrukcja i jej zdobnictwo. Elegancka balustrada, ciekawy kształt samego projektu. Drugim jest zastosowany materiał. Drewno samo w sobie posiada piękny pokrój, ułożenie słoi współgra z naturalnym kolorem w pejzażu miłych dla oka doznań. Dlatego podczas zabezpieczania schodów drewnianych powinno się uwzględniać również kwestie estetyczne. Bejce, dla przykładu, zawierają barwniki chroniące od słońca ale zmieniające nieco naturalną barwę. Źle dobrane nie podkreślą piękna drewna, niedostatecznie też chronią przed zagrożeniami biologicznymi. By chronić stopnie przed zdzieraniem, wymagany będzie również twardy lakier. Ten zaś nie zawsze komponuje się ze starymi konstrukcjami. W razie potrzeby, lepszym wyjściem będzie zastosowanie impregnatu. Głęboko wnika on w drewno, stosownie zabezpiecza przez działaniem czynników biologicznych, choć nadal wymaga lakierowania. Wydaje się, że aby zachować piękno schodów drewnianych należy sięgnąć po metody starsze, bardziej pasujące dawnym czasom. Olejowanie będzie jedną z nich. Niestety jest to sposób nietrwały, wymaga powtarzania nawet kilka razy do roku. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się więc woskowanie. Zabezpiecza ono drewno, dedykowane jest antykom. Dodatkowym atutem jest również fakt, iż dobrze wykonane zakrywa ubytki w drewnie i rysy. Minusem będzie jednak inwestycja w środki ochrony drewna w wypadku ataku owadów.

Profilaktyka, ale również środki doraźne

Pamiętać należy, że tego typu czynności są swego rodzaju profilaktyką ochrony schodów drewnianych. Jeżeli do drewna dostanie się jakiś szkodnik, przyjmijmy spuszczel domowy, impregnacja pomoże w ograniczonym stopniu. Na szczęście rynek pełen jest środków do rozpylania, które skutecznie poradzą sobie z nieproszonymi gośćmi, a schody drewniane cieszyć nas będą długie lata.

admin

Nasz zespół ekspertów zapewnia czytelnikom kompleksowe spojrzenie na świat budownictwa i nieruchomości, pomagając im podejmować świadome decyzje i osiągać sukcesy w dziedzinie.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?