Plusy i minusy nowoczesnego budownictwa
Data publikacji 26 lutego, 2021
Nowoczesne budownictwo ma wiele zalet, ale także wady. Przedstawiamy najważniejsze z nich, jakie należy brać pod uwagę przy wyborze mieszkania, w którym najczęściej spędzimy większość naszego życia. Decydując się na zakup nieruchomości, oceniamy bardzo wiele wskaźników. Na pewno jednym z najważniejszych z nich jest cena, na jaką możemy sobie pozwolić. Ale liczy się też lokalizacja, odległość od przystanków komunikacji publicznej, bliskość szkół, sklepów, restauracji czy lasu – dla każdego coś innego.
Jakie mieszkanie wybrać?
Bez wątpienia warto też myśleć przyszłościowo i zdecydować się na nieco większy metraż jeśli choćby dopuszczamy, że nasza rodzina może się powiększyć. Kolejna przeprowadzka, by mieć jeden pokój więcej, to nigdy nie jest tak łatwa decyzja, jak na przykład zakup nowych mebli czy nawet samochodu. Pozostaje więc odpowiedź na pytanie jakie realizacje nas interesują. Możemy wybierać spośród kamienic, bloków, domów jednorodzinnych. Coraz częściej na rynku wybierane jest też nowoczesne budownictwo.
Zacznijmy od zalet zakupu nowego mieszkania
1. Efekt świeżości
Kupując mieszkanie na rynku wtórnym, zyskujesz miejsce pachnące świeżością. Możesz więc od razu zacząć aranżować go według własnych upodobań. Nie ma potrzeby przeprowadzania renowacji, która jest wymagana w przypadku używanych mieszkań.
2. Udogodnienia poza mieszkaniem
Mieszkania w nowszych budynkach zazwyczaj posiadają parking podziemny, co praktycznie eliminuje konieczność poszukiwania miejsca parkingowego. Nierzadko w czteropiętrowych budynkach znajdują się windy, co jest szczególnie ważne dla seniorów i rodziców małych dzieci.
3. Niższy czynsz i opłaty za ogrzewanie
Zaletą nowo wybudowanych mieszkań jest stosunkowo niski czynsz. Dzieje się tak dlatego, że jest w dobrym stanie technicznym i nie wymaga renowacji. Materiały użyte do budowy wpływają także na tzw. efektywność energetyczną budynku, co przekłada się na obniżenie kosztów centralnego ogrzewania.
4. Nowsze mieszkanie łatwiej sprzedać
To jest ostateczna korzyść. Jeśli będziesz chciał kiedyś sprzedać swoje mieszkanie, nie ma wątpliwości, że będziesz w nieco lepszej pozycji negocjacyjnej niż właściciel apartamentowca, który powstał 40 czy 50 lat temu w dzisiejszej prefabrykowanej zabudowie.
Pora na wady
1. Astronomiczne ceny
Wiele osób chce kupić mieszkanie, jednak część zmuszona jest wybierać pomiędzy ofertami rynku wtórnego.Powodem tego jest cena nowo wybudowanych mieszkań. Ich liczba wzrosła z biegiem lat i ostatnio osiągnęła poziom astronomiczny. Koszt 50 m², czyli 2 pokoi w dużym mieście, to około 500 000 zł, czasem więcej.
2. Jakość i rozkład nowych mieszkań
Kolejnym mankamentem, którego nie można zignorować, jest skala produkowanych mieszkań i ich jakość. Wspomniane wysokie ceny zmuszają deweloperów do budowania coraz mniejszych powierzchni pod sprzedaż mieszkań. W ten sposób powstaje trzypokojowe mieszkanie o powierzchni 51 m², a więc jest mało funkcjonalne. Tutaj warto choć na chwilę wspomnieć o bloku z tzw. „dużych albumów”. Typ trzypokojowy w latach 70. miał od 62 do 63 metrów kwadratowych. Nic więc dziwnego, że uznawany jest za szczególnie atrakcyjny dla rodzin z dziećmi.
3. Coraz trudniej o dobrą lokalizację
Obserwując, gdzie powstają nowe osiedla mieszkaniowe, łatwo można dojść do wniosku, że bardzo często są one zlokalizowane na obrzeżach miast. Nie tylko często buduje się je w niemal odległych lokalizacjach, pozbawionych otaczającej infrastruktury, ale sama lokalizacja utrudnia mieszkańcom połączenie z centrum miasta. Godzinne korki rano i po południu to smutna norma życia na przedmieściach. Oczywiście ceny mieszkań w takich miejscach są z konieczności niższe, jednak pamiętajmy, że nasz czas jest cenny. Oprócz ceny, najważniejszym czynnikiem przy wyborze mieszkania jest lokalizacja.
Podsumowanie:
Każdego roku tysiące Polaków podejmują decyzję o zakupie własnego mieszkania. Część z nich wybiera mieszkania nowe, pozostali rynek wtórny. Kupno nowego mieszkania jest trudne. Z pewnością należy wziąć pod uwagę wiele zalet i wad. Kolorowe wizualizacje tworzone przez deweloperów nie do końca oddają to, czego można się spodziewać po zakupie mieszkania. Ważne jest także dostosowanie wyboru mieszkania do potrzeb całej rodziny.