Budowa domu systemem gospodarczym
Data publikacji 2 czerwca, 2019
Budowa domu to często nie lada wydatek. W takiej sytuacji trzeba mieć sporo odłożonych pieniędzy. A i wówczas sytuacja może się skomplikować na skutek chociażby nieprzewidzianej sytuacji losowej. W takim momencie dochodzą nam dodatkowe wydatki, które tylko powiększają i tak już spory budżet związany z budową domu. Wówczas jednym z możliwych rozwiązań jest szukanie oszczędności. Budując dom samemu nie mamy na występowanie losowych wydarzeń zbytnio wpływu. Mamy jednak wpływ na poczynione przez nas oszczędności. Jednak budując dom musimy sobie często zadawać podobne pytanie. Czy opłaca się budować dom z własnych środków systemem gospodarczym? A może dać zrealizować całość inwestycji firmie. Choć oba rozwiązania mają wady i zalety przyjrzyjmy się jak wygląda budowa domu systemem gospodarczym i jakie są jej różnice względem oddania inwestycji firmie.
Budowa domu systemem gospodarczym
Sam proces nazywany budową domu poprzez system gospodarczy to swego rodzaju cykl ciągłych inwestycji gdzie sam inwestor jest swoim przedsiębiorcą. Także sam zajmuje się organizacją podczas budowy ograniczając swoje działania jednak poprzez zatrudnienie doświadczonych i wykwalifikowanych rzemieślników do budowy domu. Będąc na swój sposób swoim własnym szefem sam także może aktywnie uczestniczyć podczas procesu stawiania budynku lecz tylko wówczas gdy nie jest konieczne posiadanie sporych kwalifikacji do udziału w takim działaniu. Często zdarza się tez, że korzysta przy tym z pomocy rodziny dzięki czemu spadają koszty robocizny.
W jaki sposób zaoszczędzić na budowie domu?
Inwestor przeprowadzając budowę może dzięki temu poczynić wiele oszczędności poprzez własną kontrolę nad przeprowadzaniem wydatków i koniecznych zakupów. Sam zatem kupuje potrzebne materiały budowlane, często daje to spore oszczędności lecz nie obejdzie się tutaj bez straty czasu polegającej na porównywaniu ofert poszczególnych hurtowni i wybraniu jak najkorzystniejszej oferty. Ciekawym rozwiązaniem może okazać się hurtowy zakup w jednym ze składów gdzie możemy uzyskać rabat, co zdecydowanie pozwoli także i tutaj sporo zaoszczędzić. Innym razem będziemy jednak wręcz zmuszeni, by dla dodatkowych oszczędności kupować w kilku składach. Może też się okazać, że w przypadku budowy domu to właśnie głównie przedsiębiorcy budowlani będą mieć w swojej ofercie najbardziej konkurencyjne ceny i warto też o tym pamiętać.
Ostatecznie budowa systemem gospodarczym jest oszczędnością i dzięki niej możemy uzyskać dodatkowe 10-20% kosztów. Najwięcej zyskamy oczywiście na samej robociźnie. Część prac na budowie jest niezbyt wymagająca, toteż wykonać ją mogą samodzielnie nawet sami inwestorzy. Murowanie ścian jest jedną z form samodzielnej pracy choć i tutaj należy pamiętać o wcześniejszy choćby minimalnym przeszkoleniu.