Home Ogród Czy warto budować basen ogrodowy?

Czy warto budować basen ogrodowy?

by Redakcja MetCon
Czy warto budować basen ogrodowy?

Budowa basenu ogrodowego jest związana z poniesieniem wysokich kosztów. Tymczasem kąpiel w nim jest ściśle uzależniona od pogody, która to naszym kraju bywa różna. Zatem czy warto budować basen ogrodowy?

Czy warto budować basen ogrodowy?

W naszym klimacie kąpiel w ogrodowym basenie jest mocno uzależniona od warunków pogodowych. Jeśli pogoda sprzyja, wówczas można z niego korzystać nawet przez cztery miesiące w roku. Natomiast przy złych warunkach pogodowych tylko miesiąc lub dwa. Zatem czy warto wydać niemałą kwotę pieniędzy, aby przez pozostałe osiem miesięcy w roku basen stał w przydomowym ogrodzie bezużyteczny?

Jakie są istotne zalety basenu ogrodowego?

Czy warto budować basen ogrodowy?Budowa basenu ogrodowego jest zdecydowanie tańszym rozwiązaniem, niż budowanie basenu wewnątrz domu. Niemniej, należy pamiętać o tym, że basen znajdujący się w ogrodzie, w okresie zimy, jesieni, a nawet wczesnej wiosny musi być odpowiednio zabezpieczony przed negatywnym działaniem niskiej temperatury oraz deszczem. Korzystnym rozwiązaniem jest wyposażenie basenu w odpowiednio dopasowane pokrycie ochronne, które zabezpieczy znajdującą się w nim wodę przed przedostaniem się liści oraz wielu innych zanieczyszczeń. Warto pamiętać o tym, aby w okresie zimowym należy nie tylko zabezpieczyć basen, ale również spuścić z niego wodę.

Budowa basenu – z czego go wykonać?

Obecnie większość osób wykonuje baseny ogrodowe ze zbrojonego betonu. W tym celu niecka musi być odpowiednio wymurowana. Ponadto należy ją ładnie wyłożyć specjalnymi płytkami ceramicznymi mrozoodpornymi lub specjalną folią wykonaną z PCW. Użyta do tego celu folia powinna być pokryta specjalistyczną powłoką akrylową. Taka powłoka potrafi dobrze zabezpieczyć folię przed działaniem niekorzystnych temperatur, promieniowaniem słonecznym oraz ewentualnymi środkami chemicznymi. Powłoka akrylowa stanowi bardzo dobre rozwiązanie. Bowiem zapewnia ona odpowiednią szczelność basenu. Podczas budowy basenu należy pamiętać o tym, że musi on być wyposażony w pompę, filtry oraz specjalne elementy uzdatniania wody. Tylko wówczas można zapewnić czyste wnętrze basenu oraz komfort podczas pływania.

Kiedy budowa basenu jest dobrą decyzją?

Basen ogrodowy jest doskonałym rozwiązaniem dla tych osób, które uwielbiają w słoneczne dni korzystać z kąpieli na świeżym powietrzu. Basen ogrodowy jest stałym elementem ogrodu, zatem warto odpowiednio zaaranżować przestrzeń wokół niego. Świetnie prezentuje się postawiona tuż obok basenu altanka, w której każdy właściciel posesji po kąpieli znajdzie idealne miejsce do odpoczynku i relaksu. Budowa kosztownego basenu ogrodowego, nie jest trafnym rozwiązaniem dla tych osób, które rzadko uprawiają sporty wodne oraz dla tych, którym zależy na korzystaniu z basenu przez cały rok. W takim przypadku warto korzystać z basenów publicznych. Albo zdecydować się na budowę basenu wewnątrz mieszkania.

0 comment

Zobacz także

Zostaw komentarz